infolinks

Sudan Hakkında Genel Bilgiler

Daha Büyük Haritayı Görüntüle

Temel Ekonomik ve Sosyal Durum

Resmi adi :Sudan Cumhuriyeti

Baskenti : Hartum

Diger önemli sehirleri : Umdurman, Port Sudan, Wadi Menadi, el-Ubeyyid, Kadarif, Nyala, Cuba, Atbara, Kassala.

Yüzölçümü : 2.505.813 km2

Nüfusu : 40 milyon

Nüfus Artış Oranı : % 2.73 (2002)

Nüfus Yoğunluğu : Km2 başına 14,8 kişi

Resmi Dil : Arapça. Ülkenin güneyinde İngilizce yaygındır.

Ayrıca 115 kabile dili konuşulmaktadır.

Etnik yapi : Sudan'daki en büyük etnik unsur nüfusun yaklasik % 50'sini olusturan Sudan Araplaridir. Sudan Araplari Arapça konusmaktadirlar ve % 99'u Müslümandir. Ikinci etnik unsur nüfusun % 11.5'ini olusturan Dinkalardir. Genellikle güney bölgelerde yasayan Dinkalarin çogunlugu yerel dinlere mensup veya hiristiyandir. Bunlarin disinda kalan etnik unsurlarin basta gelenleri ve oranlari da söyledir: Bejalar (% 6,5), Nubalar (% 6), Nubiyeler (% 5), Hausalar (% 4), Azandeler (% 2.7), Beriler (% 2.5), Furlar (% 2), Fulaniler (% 1.5), Masalitler (% 1.1), Takaliler (% 0.9), Tamalar (% 0.5). Bularin disinda da oranlari % 0.5'ten daha az olan birçok etnik unsur bulunmaktadir.

Cografi durum : Bir Dogu Afrika ülkesi olan Sudan kuzeyden Misir, kuzeydogudan Kizildeniz, dogudan Etyopya, güneyden Kenya, Uganda ve Zaire, batidan Orta Afrika Cumhuriyeti ve Çad, kuzeybatidan da Libya'yla çevrilidir.

GSYİH : 13,5 milyar ABD Doları (2002)

Büyüme Oranı : %5.1 (2002)

% 5.0 (2003 tahmini)

Kişi Başına GSMH : Yaklaşık 400 ABD Doları

Dış Ticaret Dengesi : -500 milyon ABD Doları (2002)

Enflasyon oranı : % 56 (1995-99 ortalaması)

% 9.2 (2002)

Bütçe Açığı : 340 milyon ABD Doları (2002)

Bütçe Açığı/GSYH : % 1.1 (2002)

% 0.8 (2003 tahmini)

Döviz Kuru : 1 ABD Doları = 225 Sudan Dinarı (SD)

Toplam dış borç : 15.8 milyar ABD Doları (2002)

15.9 milyar ABD Doları (2003 tahmini)

Dolaşımdaki para miktarı : 205,574 milyar SD (2002 sonu itibarıyla)

Para arzı (M2) : 563,267 milyar SD (2002 dördüncü çeyreği itibarıyla)

Ana İhracat Kalemleri : Petrol ve sıvılaştırılmış gaz, canlı hayvan ve et, susam,

pamuk, şeker, Arap zamkı, altın, tabaklanmış deri.

İhracatında Başlıca Ülkeler : Çin, Suudi Arabistan, İngiltere, BAE, Mısır, Singapur, (2002) Japonya, Almanya, Suriye, Türkiye (17nci)

Ana İthalat Kalemleri : Sanayi malları, makine ve teçhizat, tekstil ürünleri, buğday ve

buğday unu, ulaşım araç-gereçleri, gıda ve içecek maddeleri,

tütün mamulleri, ilaç ve kimyasal ürünler, çay, kahve, yağlar.

İthalatında Başlıca Ülkeler : Çin, Suudi Arabistan, BAE, Hindistan, İngiltere, Almanya, (2002) Japonya, Kanada, Avustralya, İtalya, Mısır, Türkiye (15nci)


Kısa Tarihçe

İlk çağlarda Nubya olarak adlandırılan Sudan, eski Mısırlıların yerleştiği bir bölgeydi. Bölge halkının altıncı yüzyılda Koptik Hristiyanlığı kabulünden sonra Nil kıyılarında kurulan krallıklar, ön dördüncü yüzyılda Müslüman Araplarca fethedilmiştir. On altıncı yüzyılda Mısır'ın Yavuz Sultan Selim tarafından fethedilmesinden sonra Osmanlı kuvvetleri bugünkü Sudan'ın kuzey bölgelerine kadar inmiştir. 1821 yılında Mısır Hidivi Mehmet Ali Paşa tarafından fethedilen Sudan'daki Osmanlı egemenliği 1885 yılında sona ermiştir. Kurulan Mehdi devleti, 1899 yılında yerini İngiliz-Mısır kondominyumuna bırakmıştır. Sudan 1 Ocak 1956 tarihinde bağımsızlığına kavuşmuştur. Bağımsızlığın ardından etnik ve dini farklılıklar ile siyasi kutuplaşma nedenleriyle ülkede istikrarlı bir yönetim kurulamamış ve iç barış sağlanamamıştır. Genel itibariyle Müslüman-Arap kuzeyliler ile Animist ve Hristiyan güneyliler arasında ihtilafın yaşandığı ülke iç savaşa ve askeri darbelere sahne olmuştur. 1969 askeri darbesiyle iktidara gelen Cafer Nimeri'nin 1983 yılında şeriatı uygulamaya koymak istemesi üzerine 1972 Addis Ababa Anlaşması'yla sona eren iç savaş tekrar başlamıştır. Nimeiri'nin 1985 yılında kendi hükümetinin Savunma Bakanı tarafından devrilmesinin ardından 1986 yılında genel seçimler yapılmıştır. Seçimler sonucunda Umma Partisi lideri Sadık El Mehdi başkanlığındaki koalisyon hükümetleri iktidarında geçen kısa süreli sivil yönetim, Milli İslami Cephe tarafından desteklenen ve o dönemde Tuğgeneral olan Ömer Al Bashir liderliğinde 1989 yılında gerçekleştirilen askeri darbeyle (Milli Selamet Devrimi) sona ermiştir.

Uzun bir aradan sonra 1996 Mart ayında muhalefetin boykot ettiği Cumhurbaşkanlığı ve Milli Meclis seçimleri yapılmış, Korgeneral Al Bashir Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Milli İslami Cephe lideri Dr.Hasan Turabi, Nisan 1996'da Milli Meclis Başkanı seçilmiştir. Sudan Anayasası 30 Haziran 1998'de yürürlüğe girmiştir. 1 Ocak 1999'da yürürlüğe giren Tevali kanunuyla siyasi örgütlenmeye izin verilmiştir. 12 Aralık 1999 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Milli Meclis feshedilmiştir. Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimleri 13-23 Aralık 2000 tarihlerinde düzenlenmiş, iktidardaki Milli Kongre Partisi ve Al Bashir, önemli tüm muhalefet partilerinin boykot ettiği seçimleri, oyların çoğunu alarak kazanmışlardır. 1999 yılında feshedilen Sudan Milli Meclisi 5 Şubat 2001 tarihinde yeniden açılmış, Cumhurbaşkanı Al Bashir, 12 Şubat 2001 tarihinde Meclis’te yemin ederek, yeni görev dönemine başlamıştır.

Bu arada, köktendinci hareketlere destek sağladığı öne sürülen Al Turabi’nin Cumhurbaşkanı Al Bashir tarafından 2000 Mayıs ayında NCP Genel Sekreterliğinden uzaklaştırılması üzerine, Al Turabi Haziran 2000’de Halkın Milli Kongre Partisi’ni (PNCP) kurmuştur. Sudan Hükümeti ise, Turabi’yi askeri darbe planlamak ve Darfur bölgesinde Hükümete karşı mücadele yürütmekte olan isyancılara destek vermek suretiyle ülkede etnik ayrımcılığı teşvik edici bir tutum izlediği gerekçeleriyle tutuklamıştır. Bir dönem cezası ev hapsine çevrilmekle birlikte, yaklaşık dört yıl boyunca siyasi tutuklu olarak kalan Turabi, Güney Sudan’da iç savaşı bitiren 9 Ocak 2005 tarihli “Kapsamlı Nihai Barış Anlaşması (KNBA)” uyarınca, Hükümetin ülkede yeniden birlik ve uzlaşmanın sağlanmasına dönük çabaları çerçevesinde, 30 Haziran 2005 tarihinde serbest bırakılmış, partisi PNCP’nin de yeniden siyasi faaliyetlere başlamasına izin verilmiştir.

Öte yandan, ülkenin güneyinde yirmi bir yıl süren iç savaş, 9 Ocak 2005 tarihli “Kapsamlı Nihai Barış Anlaşması (KNBA)” ile sona ermiş ve bu Anlaşma uyarınca Güney’de “BM Barış Gücü (UNMIS)” konuşlanmasına başlanmıştır. İç savaş boyunca Hükümete karşı mücadele veren “Sudan Halkın Kurtuluş Hareketi/Ordusu (SPLM/A)” Lideri John Garang, 9 Temmuz 2005 tarihinde Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı görevini üstlenmiş ve Sudan’da bu göreve gelen ilk “Güneyli-Hıristiyan” olmuştur. Bununla birlikte, adıgeçenin 31 Temmuz 2005 tarihinde helikopterinin düşmesi sonucu ölümünün hemen ardından, ülkede Kuzeyli ve Güneyli halk arasında kanlı olaylar patlak vermiştir. John Garang’ın yerine SPLM Liderliğini üstlenen Yardımcısı Salva Kiir, “KBA”ya uygun olarak 11 Ağustos 2005 tarihinde resmen Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcılığı görevine başlamıştır. 20 Eylül 2005 tarihinde ise, Enerji Bakanlığının paylaşımı konusundaki anlaşmazlığın, bu Bakanlığın NCP’de kalması suretiyle çözümlenmesi ile birlikte, “Ulusal Birlik Hükümeti” tesis edilmiştir.

UNAMIS- BM Sudan Misyonu Hazirlik Asamasi

(United Nations Advance Mission in Sudan)

Sudan`da acilmasi planlanan BM Baris Misyonuna yonelik rapor hazirlamak ,taraflari bir araya getirmek suretiyle barışa zemin hazırlamak, imzalanmış olan ateşkesin devamını sağlamak ve misyon icin gerekli alt yapiyi olusturmak amaciyla BM Guvenlik Konseyinin 11 Haziran 2004 tarihinde 1547 sayili kararina dayanarak tesis edilmis bir hazirlik misyondur.


Genel Merkez (HQ) baskent Hartumda olmak uzere, Hollanda vatandasi Jan Pronk Baskanliginda (SRSG) beraberinde yardimcilari Etopyadan Taye-Brook Zerihoun, Mozambikten Manuel Aranda Silva, yine konuşlanacak olan askeri gucun komutasi icin Bangladesden General Fazle Elahi Akbar ve Polis Gucunun komutasi icin de Ingiliz vatandasi Glenn Gilberton BM tarafindan Sudan Baris Misyonu icin atandilar. Bunlara ilaveten ilk etapta askeri personel, irtibat gorevlisi, politika uzmanlari, halkla ilskiler uzmanlari ve lojistik hizmetlerde gorev almak uzere toplam 94 uluslararasi personel gorevlendirildi.

9 Ocak 2005 te ulkede 21 yildir suregelen hem siyasi hemde ekonomik olarak Sudan halkina cok pahaliya malolan, 2 milyon insanin hayatini kaybettigi , 4 milyonun evinden oldugu ve bunlardan 600.000nin komsu ulkerlere siginmaci olarak gocettigi 1983 yilinda patlak veren bir ic savasi sona erdirecek olan “Kapsamli Baris Anlasmasi (CPA)” Sudan Hukumeti ve ulke guneyinde hukumet guclerine karsi savasan “Sudan Halkının Kurtuluş Hareketi/Ordusu (SPLM/A)” arasinda imzalandi.

Bu anlasma ile ulke tam huzura kavuştu derken bu sefer Ülkenin batısındaki Darfur Eyaletlerinde, 2003 yılı Nisan ayından itibaren “isyancılar”ın başlattığı ayaklanma ve direniş giderek önemli boyutlara ulaşmış, uluslararası çevrelerin de ilgisini çekmeye başlamıştir. Isyancılar bölgelerinin de “Güney Sudan” gibi, başta otonomi olmak üzere, bazı haklara sahip olması taleplerini sivillere karsi giristikleri katliam , tecavuz ve yagmalama olaylarini artirarak dunya gundemine getirmislerdir. Bolgede 1.8 milyondan fazla sivil canini kurtarmak icin sinirin ote tarafina komsu ulke Çad`a sigindi.

Bu aşamada UNAMIS Guney Hukumeti ve Darfur isyanci gruplariyla olan dialogunu siklastirdi. Bu bağlamda BMGK 30 Haziran 2004 tarihli ve 1556 sayılı kararla bölgeyle ilgili olarak acil eylem planları olusturmak ve işlenen insan hakları ihlalleri konusunda aylık rapor hazırlaması için UNAMIS’e görev verdi. Bölgeyle ilgili olarak hazırlanan raporda görülmemiş insan haklari ihlallerinin islendigi goruldu. Aynı yılın 18 Eylülünde BMGK aldığı 1564 sayılı kararla Darfura daha fazla insan hakları izleme görevlisi gönderilmesine imkan tanıdı. Isyanci gruplarla Sudan Hukumetinin bir araya getirilmesi bolgede guvenligin tekrar tesisi ve de evinden olmus insanlarin tekrar evlerine donusu saglamak amaciyla Afrika Birligi (AU) aldigi bir kararla ilk etapta 3320 baris gucu gonderek BM ile sorunu ortak cozme karari aldi. Son durum itibariyle birliğin mevcudu asker ve polis olmak üzere toplam 7000 e ulaşmıştır.

Afrika Birligi idaresindeki Darfur bolgesinin gelecegi konusunda BM Guvenlik Konseyinin 12/01/2006 tarih ve 5364 sayili karari ile cok onemli bir adim daha atilmistir. Buna gore Konsey BM Genel Sekreterine Darfur’un Afrika Birligi yonetiminden BM yonetimine muhtemel gecisi ile ilgili gerekli fizibilite calismalarina baslamasi talimatini vermis ve bu dogrultuda gerek BM Newyork Merkezinde ve gerekse Sudan Misyonu bunyesinde altyapi calismalarina baslanmistir. BM Guvenlik Konseyi 2006 Eylul ayinda Darfur Misyonunu devralmayi karara baglamistir.Konaklama

Oncelikle sunu kesin olarak belirtmekte yarar var Sudan da bizim anladigimaz manada sehir sadece baskent Hartum var. BM polisinin calistigi butun diger bolgeler-sehirler tamamiyla farkli bir yapiya sahip. Mesela sehirlerarasi asfalt bir yol bulamazsiniz ,yollarin tamami toprak yoldan olusmaktadir tabiki sehir icide oyle. Guney Sudan’in baskenti olacak Jubada ve Abyei eyaletlerinde BM nin cadir kampi bulunmakta, BM personelinden kalmak isteyenler gunluk 70 dolar karsiligi burda kalmaktadirlar , yemek, barinma, camasir-temizlik dahil olmak uzere dolayisi ile cadirda kalan bir personel gunluk sadece 50 dolar maas almaktadir. Diger bolgelerde cadirlar henuz kurulmadigindan disarda ev kiralayip kalinabiliyor ,ancak Misyonun basindan beri dusunulen butun bolgelerde BM personelinin tamamini cadirlarda toplamak. Unutmamak gerekirki evler iyi sartlarda olmadigindan hastalik ve haserat problemleri olabilir. Kalinabilecek evler 600 ile 1500 dolar arasinda kiralanabilmektedir (Fiyatlar evin kalitesi ve mobilyali [Mobilya derken beklentiniz yuksek olmasin] olup olmamasina gore degismektedir). Kimi bolgelerde evi bos olarak kiraliyorsunuz esyalari kendiniz satin aliyorsunuz (yatak, mutfak esyasi, eger elektirik varsa buzdolabi-TV, masa, sandalye gibi.). Bazende normal bir ev bulmak dahi imkansiz oluyor eski bir evi tamir ettirip (yuklu bir para harcayarak) ancak oturulabilir hale getiriyorsunuz tabiki Afrika sartlarinda. Genel itibariyle Misyonda ciddi bir guvenlik sorunu ve ev hirsizligi olmamakla beraber taraflarin anlasmayi uygulamalarina bagli olarak durum her an degisebilir.

Yiyecek

Hartum merkezde, Turkiyede arayipta bulmak istediginiz hemen hemen hersey asagi yukari bulunmakla birlikte (buradan satin alip bir haftalik intibak egitiminden sonra atandiginiz yerlere goturebilir) .Isteyen personel ozellikle sicak ortamda buzdolabi olmadan uzun sure saklanabilecek herturlu gida maddesini Turkiyeden getirebilir (kuru gida, hazir corba, hazir yemekler, konserve ... olabilir). Misyona ilk geliste hak taninan 120 kg.in maksimum derecede kullanilmasinda fayda bulunmaktadir cunku 20kg uzeri odediginiz meblag BM size geri oduyor.

Burda halkin temizlik anlayisi biraz degisik oldugundan ilk gelindiginde ozellikle acikta satilan buzlu iceceklerin tuketilmemesi oldukca onem tasimaktadir. Nitekim bu buzlu icecekleri tuketenlerden bazilarinin dolasim yolu ile ilgili sikintilar yasadigi gozlenmistir. Baskente cesmeden akan su Nil den aritilarak yollanildigi soylenmekte isede genelde siselenmis sular bizlerce kullanilmaktadir. Diger bolgelerde kimi sehirlerde sebeke suyu bulunmadigindan tankerlerle temizlik icin su satin aliniyor ancak yemek ve icmek icin kesinlikle sise suyu tuketmelisiniz.Personel yolculuga cikarken en az 400 dolar civarinda para ile gelmelidir.Ilk hafta sonunda ilk onbes gunluk para verilmektedir!

Saglik

Saglik konusunda en onemli konu gelmeden once gerekli asilarin tumunun zamaninda yaptirilmasi (gelmeden en az 20 gun once tum asilar prosudure uygun sekilde)yaptirilmali, bu personelin potansiyel hastaliklara karsi korunmasina yardimci olacaktir. Bu asilarin baslicalari sari humma; ; menenjit, tetanoz, hepatit-a, hepatit-b, cocuk felci ,asilar havalimanlarinda , hudutkapilarinda ucretsiz yaptirilabilir. . Burada diger onemli konu Sitma hastaligidir (Maleria) Sitmaya karsi bir asi olmasada haftalik haplar kullanilmaktadir ama bunlarinda yeterli olmadigi zaman zaman yasanilan orneklerden anlasilmaktadir. Cunku haftalik duzenli ilac alindigi halde kimi personelin sitmaya yakalandigi gozlenmistir. Tum misyon bolgesinde BM doktorlari bulundugundan gerekli tedavi uygulanip hasta olan personel sifa bulmustur. Sitmaya karsi gelirken koruyucu spreyler, merhemler, cibinlik gibi koruyucu malzemeleri tedarik etmeniz tavsiye olunur. Ayrica gelirken yara bandi, ishal ilaci, antibiyotik, agri kesici, yaniklara karsi merhem, vb. Ilaclari yaninizda getirmeniz basit anlamda koruyucu bir yol olabilir. Saglik acisindan elinizden geldigince yediginiz ve ictiginiz seylere dikkat etmeniz onemlidir. Misyonun tum sectorlerinde Un klinikleri bulunmakta ve ilaclar buradan tedarik edilebilmektedir!Ozellikle Guney bolgesinde zman zaman salgin hastaliklar gorulmustur!(kolera vs..).


Giyecek

Sudan da iklim yapisi geregi kislik hicbir giysi gerekmiyor, mont dahi getirmeye gerek yok sadece yazlik bota ihtiyaciniz var, bunun disinda yazlik kiyafetler yeterli.Sadece kisin Turkiyeye izne giderken kullanmak uzere kislik bir kiyafet getirilebilir. Bol miktarda ic camasiri , corap, lacivert t-shirt resmi procedure uygun olmak kosulu ile getirin. Bunun yaninda hava sicakliginin kis mevsimi (kuraklik sezonu) dahil 30 derecenin ustunde oldugunu hesap ederek sprey, deodorant, mantar kremi, islak mendil getirilmesinde fayda var. Sivil kiyafet bir iki pantolon, t-shirt ve spor ayakkabisi olabilir.

Haberlesme

Tum BM misyonlarinda oldugu gibi Sudan misyonunda da pin code (size verilen sifre) kullanarak BM telefon hatlari uzerinden istediginiz numarayi arayabilirsiniz. Sudandan bu sekilde Turkiyede sabit bir telefonu aradiginizda dakikasi 15 euro cent, cep telefonu icin ise 25 euro centtir ve otomatik olarak her ayin sonunda maasinizdan kesilmektedir. Bunun disinda uluslararasi dolasima acik avea hattinizda Sudan gsm hatti uzerinden gorusme yapabilirsiniz ancak oldukca yuklu bir fatura odemek zorunda kalirsiniz. Ayni zamanda Sudan cep telefon hatti mobitel alip, Sudan icerisinde gorusme yapilabilir.(yaklasik 100 dolar) civarindadir.

Internet imkani sadece BM binalarinda mevcut olup mesai icinde ve disinda kullanilabilir.

Bankacılık

BM Sudan misyonunda maas Amerikan dolari olarak Hartum merkez 108 $, diger bolgelerde (sektorler) gunluk 120 $, ayrica ilk ay icin gunluk 172 $ ucret odenmektedir. Ayrica alti ayda bir 100 $ lik giyecek yardimi almaktasiniz. Misyona gelisin ilk haftasinda 15 gunluk maasinizi avans olarak aliyorsunuz buda yaklasik 2500$ civarinda dolayisiyle yuklu bir parayla gelmeye gerek yok.

Personel isterse maasinin tamamini veya bir kismini Turkiyedeki herhangi bir bankaya transfer yapabilir.

1 Amerikan dolari yaklasik 225 Sudan dinarina esittir.

Izin Durumu

Her 5 gune 0.2 gun CTO alinabiliyor.Her ay icinde 1,2 yillik izin alinmaktadir.Bir seferde en cok 12 gun CTO olarak alinabiliyor.Cuma ve Cumartesi gunlerinin Annual Leave denk gelmesi halinde Annula leave ler Pazardan itibaren devam ediyor ki bu iki gun daha fazla izin anlamaina geliyor.Bir yilda en cok 56 gun CTO Kullanilabilir.Tek sefer icin en fazla Izin 24 gune kadar birktirip kullanilabilir.

Sudana Ulasim

THY : Pazartesi – Persembe Istanbul-Hartum,

Sali – Cuma Hartum-Istanbul

Fly Air: Persembe Istanbul Hartum

Persembe Hartum-Istanbul

İstanbul-Hartum arası uçuşlarda ayrıca, Mısır Havayolları’nın Kahire, Ürdün Havayolları’nın Amman ve Emirates Havayolları’nın Dubai aktarmalı seferleri de kullanılmaktadır.

Faydali Bilgiler

Vize

Sudan’a girişler tüm pasaport türleri için vizeye tabidir.

Zaman Ayarı

Sudan yerel saat ayarlaması Greenwich saatinden 2 saat önde olup, ülke Türkiye ile aynı zaman diliminde bulunmaktadır.

Çalışma Saatleri

Devlet daireleri saat 7.30’dan 15.30’a kadar çalışmaktadır. Bankalar ise saat 8.30’dan öğleyin 12.00’ye kadar çalışmaktadır. Hafta sonu tatili Cuma günüdür.

T.C. Hartum Büyükelçiliği:

T.C Hartum Büyükelçiligi

Tel:00249183794215 / 216-217

Fax:00249183794218


Sudan Cumhuriyeti Büyükelçiliği:

(Embassy of the Republic of the Sudan)
Sancak Mah. 12.Cad. No.16, 06550 Çankaya-ANKARA

Tel: (+ 90 312) 441 38 84 veya 85

Fax:(+ 90 312) 441 38 86

OTELLER

Friendship Palace Otel 00249 1 83 778204

Grand Otel 00249 1 83 772 782

Green Village Otel 00249 1 83 272911-272906

Meridyen Otel 00249 1 83 771166

Sahara Otel 00249 1 83 775240

Ocropele Otel 00249 1 83 772860

Ambassador Otel 00249 1 83 772974

Hilton Otel 00249 1 83 772100

Trafik

Sudanda trafik Turkiye ile ayni akmaktadir. Yeni gelecek personelin ozellikle 4x4 aracla arazi suruc tekniklerini gelistirmesi daha iyi olacaktir cunku misyonda tekrar ciddi bir direksiyon sinavi yapiliyor.

FAYDALI WEB SAYFALARI;

http://www.sudan.net (İngilizce ve Arapca olarak hazırlanmış günlük haberler)

http://www.bankofsudan.org (Sudan Merkez Bankası)

http://www.sudmer.com Dış Ticaret Bakanlığı

http://www.sudantradepoint.org Sudan Trade Point-Ministry of Foreign Trade

http://www.sudanchamber.org The Union of Sudanese Chambers of Commerce

http://www.sudbiz.com Sudanese Businessmen and Employers Federation


* Alıntıdır.

Hiç yorum yok: